افزایش وام ازدواج و معایب و مزایای آن

چهارشنبه, 07/30/1399 - 09:20
افزایش وام ازدواج و معایب و مزایای آن
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده در روزهای اخیر با بیان اینکه بدنبال افزایش سن ازدواج نیستیم، تصریح کرده بود: از نگاه ما، رسیدن به بلوغ فکری ازدواج کافی است اما حقیقتا زیر ۱۳ سال کودک است و تبعات زیادی از نظر جسمی،روحی و روانی در صورت وقوع ازدواج به دنبال دارد.

به گزارش خبرنگار واحد اجتماعی سپاه کردستان، در دولت دوازدهم توجه به حقوق کودکان منجر به تصویب قانون حمایت از اطفال و نوجوانان شد، اجرای این قانون نیازمند آموزش‌های فرهنگی به مجریان قانون و سیاستگذاران و همچنین آموزش برای عموم مردم است تا از رفتارهایی که با فرزند جرم تلقی می‌شود، اطلاع داشته باشند.

 

یکی از مسایل مهم در قانون، تصویب و ابلاغ نهایی قانون حمایت از اطفال وجوانان است، قانونی پیشرو و جامع که برای دستگاه های اجرایی در جهت حفظ حقوق کودک و نوجوان تعیین تکلیف کرده است. ضمن اینکه در ارتباط با بحث خشونت تعاریف جامعی دارد که در لایحه تامین امنیت زنان هم از این تعاریف استفاده شده است.

 

بخشی از کاربرد قانون جنبه بازدارندگی و حقوقی و کیفری دارد اما جنبه دیگر قانون، جنبه فرهنگی آن است که باید برای اجرای قانون، آموزش های فرهنگی خوبی صورت گیرد؛ آموزش برای مجریان قانون و سیاستگذاران و همچنین آموزش برای عموم مردم که چه رفتارهایی با فرزند جرم تلقی شود ضروری است.

 

این آموزش ها باید مستمر باشد و برای آن باید ساز وکارهایی در بخش دولتی و غیردولتی مد نظر قرار گیرد تا بخوبی تبیین شود. ضمن اینکه سازمان های مردم نهاد و فعلان حقوق کودک باید در بحث تبیین قانون ورود کنند و تقسیم کار صورت گیرد.

 

در حال حاضر هم لایحه تامین امنیت زنان در بررسی های نهایی کمیسیون لوایح قرار دارد، لایحه ای که در جهت حمایت از زنان و کودکان و دخترکان گام برمی دارد.

 

در قانون کنونی، کفی برای سن ازدواج نداریم گرچه در تبصره ای مقید شده به نظر قاضی و رای کارشناس، اما مشکلات زیادی در زمینه کودک همسری وجود دارد که آمار ۳۰ هزار ازدواج زیر ۱۴ سال در یکسال شاهد این مدعا هم هست.

 

افزایش وام ازدواج می تواند به طور ناخواسته سبب شود که خرید و فروش دختران و کودکان تحت بهانه ازدواج افزایش یابد، هرچند که نباید افزایش سن ازدواج هم در این بین رقم بخورد.

 

چرا که با توجه به شرایط کنونی جامعه و به تاخیر افتادن سن ازدواج جوانان در یک رده خاص و دوره ای که به دلیل وقوع برخی موارد و مشکلات که به مرور به وجود آمد، لازم است که شرایط ازدواج در کل برای جوانان تسهیل شود، اما باید کارشناسی لازم هم در این حوزه صورت گیرد.

متاسفانه دهه شصتی های ما جوانانی هستند که در هیچ مرحله ای از زندگیشان موفقیت را کسب نکرده و مسئولین هم اقدام به تسهیل شرایط، زندگی، کار،اشتغال و حتی ازدواج آنها نکردند که این امر بسیار برای آنها گران تمام شد.

 

افزایش وام ازدواج هم با گرانی بی سابقه طلا، مسکن و وسایل برقی و اجاره بها همراه شد که بیشتر از تسهیل ازدواج جوانان به ازدواج کودکان منجر شد.

 

در حقیقت رسیدن به بلوغ فکری ازدواج کافی است اما حقیقتا زیر ۱۳ سال کودک است و تبعات زیادی از نظر جسمی و روحی، روانی دارد، ضمن اینکه این فرد در قوانین از هیچ حقوق اجتماعی برخوردار نیست از جمله گرفتن گواهینامه یا داشتن حق رای یا باز کردن حساب بانکی و اداره مسایل شخصی خود.

 

تقویت مهارت ارتباطی میان اعضای خانواده، مهارت هایی که الزام زندگی دیجیتال امروزی است،یک اصل مهم در زندگی است که باید به آن توجه شود، و کودکان را برای امروز تربیت کرد؛ توجه به عزت نفس، آزادگی و حق انتخاب کودکان و نوجوانان بسیار مهم است زیرا برای مسئولین ما راحت ترین کار این است که همه چی را اجباری کنند، در صورتی که اجبار جواب مثمرثمر و قابل قبولی ندارد.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)