شما اینجا هستید

مسئول اداره تحلیل و هدایت سیاسی کل سپاه؛

مسئله اساسی بعد از پایان داعش این است که در دوران پسا داعش، فرصت ها و تهدیدها و چالش های پیش روی جمهوری اسلامی ایران چیست

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سپاه بیت المقدس کردستان، دکتر غضنفری مسئول اداره تحلیل و هدایت سیاسی کل سپاه در جمع مسئولین و فرماندهان سپاه بیت المقدس کردستان که صبح امروز در حسینیه این ستاد برگزار شد، اظهار داشت؛  با پایان داعش و پیروزی ایران در این جنگ، فشارها برجمهوری اسلامی ایران برای آغاز مذاکرات موشکی بیشتر خواهد شد.

 

 

دکتر غضنفری با اشاره به تحولات اخیر خاورمیانه اظهار داشت: سوال اساسی و مسئله اساسی بعد از پایان داعش این است که در دوران پسا داعش، فرصت ها و تهدیدها و چالش های پیش روی  جمهوری اسلامی ایران چیست؟ و نشانه های آنرا در کجا باید جست؟

 

 

وی افزود: ما باید همیشه این سوال را نصب العین خود قرار دهیم که از سال 2011 تا کنون که پایان داعش اعلام شده است، چه بر سر امت اسلامی گذشته است و ما چگونه با آن مقابله کردیم؟ دکتر غضنفری با اشاره به سخنان اخیر رهبری در جمع مسئولان مبنی بر اینکه داعش به هیچکس، چه شیعه چه سنی، رحم نخواهد کرد، داعش را ماحصل اتاق فکر سعودی- صهیونیستی برای زمین گیر کردن ایران دانست.

 

 

غضنفری گفت: اکنون که طرح داعش با پشتوانه اضلاع قدرت استکباری ( امریکا، صهیونیسم، عربستان سعودی) شکست خورده است، فرصت ها و دستاوردهای پیش روی جمهوری اسلامی را در چند مورد اینگونه می توان بیان کرد:

 

 

مهمترین دستاورد پایان داعش، از بین رفتن یک دولت تروریستی به مثابه رژیم صهیونیستی در منطقه بود. چرا که داعش (دولت اسلامی عراق و شام) همه امکانات و عناصر لازم برای تبدیل شدن به دولت را در اختیار داشت. لازم است بدانیم که داعش ارتش داشت، ایدئولوژی و سرزمین داشت و همچنین از ثروت و پشتوانه لازم و کافی برخوردار بود. پس اگر شکل و هویت پیدا می کرد مقابله با آن دشوارتر می شد. بنابراین تبدیل به غده سرطانی شماره دو می شد که در نزدیکی مرزهای ما جولان می داد.

 

 

وی افزود: دستاورد بعدی، تقویت ژئوپلیتیک محور مقاومت است. بدین معنی که اگر ایران مرزهای زمینی سوریه را به مرزهای عراق متصل کند، از آنجا می تواند به لبنان و سرزمین های اشغالی و همچنین مدیترانه دسترسی پیدا کند و این همان چیزی است که امیریکا و رژیم صهیونیستی از آن واهمه دارند و از آن به کریدور تهران- بیروت یاد می کنند.

 

 

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: پایان داعش برای جمهوری اسلامی فرصتی برای مذاکرات سیاسی است. چرا که کشوری که فاتح جنگ است در مذاکرات سیاسی نیز دست بالا را دارد. با شکست پروژه داعش ایران به عنوان مهمترین بازیگران سیاسی منطقه شناخته شد.همچنین زمینه برای نظم جدید پس از یک دوران بی نظمی در منطقه بوجود امده است. بعد از سال 2011 که شاهد تنش ها و بی نطمی های فراوانی بودیم حال با شکست داعش باید شاهد یک نظم جدید در منطقه باشیم و این برای جمهوری اسلامی فرصت مغتنمی است تا حضور خود را بطور مؤثری نشان دهد.

 

 

غضنفری گفت: دستاورد مهم دیگر، تشکیل یک هسته مقاومت در منطقه است. در طی حضور داعش در منطقه در همه مناطق شیعه و سنی نشین، هسته های مقاومت شکل گرفته است. این دستاورد بزرگی است که آرمان امام خمینی (ره) بود. اینها دستاوردهای جمهوری اسلامی است که با پایان داعش بدست آمد. رهبری نیز از آن به عنوان " فتح بزرگ " یاد کردند. ولی از مکر امریکا تذکر داند که فرعون های زمان ساکت نخواهند نشست.

 

 

غضنفری  در ادامه گفت: اما در کنار همه این دستاورد ها و فرصت ها، تهدیداتی نیز پیش روی جمهوری اسلامی است که می توان به چند نمونه از آنها اشاره کرد؛ باوجود اینکه ساختار و سازمان داعش از میان رفته اما باید هوشیار بود که ایدئولوژی و تفکر داعش هنوز پابرجاست و می تواند در زمان و مکانی دیگر از جامعه اسلامی خود را بروز دهد.

 

 

وی افزود: چالش و تهدید دیگر این است که داعش ممکن است خود را به منطقه افغانستان برساند و در آنجا دوباره ظهور پیدا کند چرا که زمزمه هایی مبنی بر تشکیل ارتش خراسان در مرزهای افغانستان به گوش میرسد. این امر مرزهای شرقی ما را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. پس این یک تهدید ملی در شرق کشور است که باید نسبت به آن با حساسیت و هوشیاری بیشتری برخورد کرد.

 

 

غضنفری افزود: چالش بعدی جمهوری اسلامی در دوران پسا داعش، اداره پرونده سیاسی سوریه با حضور روسیه است. و این امر به مراتب سخت تر از پرونده نظامی سوریه خواهد بود.

 

 

وی در پایان با بیان اینکه با پایان داعش و پیروزی ایران در این جنگ، فشارها بر ایران برای آغاز مذاکرات موشکی بیشتر خواهد شد اذعان داشت: امریکا و اروپا شدیدا به دنبال مذاکرات موشکی با ایران هستند. و این هدف را در پروژه های برجام دو یا اصلاح برجام دنبال می کنند به این منظور که عناصر ملی را از بین ببرند.

 

 

انتهای پیام/ الف.صاد

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.

آخرین اخبار

اعلانات و تبلیغات

یادداشت و مقاله

با ولایت

امام خامنه ای فرمودند: ملت ایران، بیداری خود را حفظ کنند. اینکه آمریکایی‌ها گفتند در سال۹۷ چنین و چنان می‌کنیم، ممکن است فریب باشد؛ ممکن است در سال ۹۷ جنجال بکنند و نقشه را برای سال ۹۸ کشیده باشند.

آمار بازدید

گوگل آنالیز